26 April 2019 4:16

Lamtumirë Ilmi Manjani !

Ing.Nezir LICA Sapo kishte mbaruar punët e ditës dhe tekniku Ilmi Manjani do të telefononte nga objekti i largët për të rejat e ditës. Zëri i tij vinte me entuziazëm se po ja arrinim qëllimit....

U NDA PARA KOHE NGA JETA HEKURAN CAMI

Me datë 5 nëntor 2018 u nda para kohe nga jeta pas një ataku kardiak, Hekuran Cami. Hekurani, i biri i Xhelal Musa Camit nga fshati Viçisht u lind me 13 prill 1957. Mësimet e para...

U shua poeti Islam Çenga…, por jeton poezia e tij

Me datë 5 nëntor 2018 u nda nga jeta Islam Çenga. Islam Rrahman Çenga nga fshati Pilafe i Dibrës, rritur në qytetin e Peshkopisë, mësimet e para dhe shkollën e mesme i kreu në...

Moisi Murra – ushtaraku, historiani, shkrimtari dhe gazetari që lartësoi vlerat e Dibrës

Nga Sakip CAMI Në mëngjesin e datës 18 korrik 2018, vdiq historiani, studiuesi, gazetari dhe ushtaraku Moisi Murra. Moisi Murra ka lindur në Shupenzë të Dibrës në një familje e tradita patriotike. Shtëpia e babait të...

Lamtumirë Jashar Dema!

Më 18 korrik 2018 u nda nga jeta inxhinieri i talentuar i minerës Batër –Bulqizë  Jashar Dema i  cili punoj si inxhinier, Kryetar i Degës Teknike  dhe Kryeinxhinier në këto dy miniera, për vite...

Do të na mungosh Elmir !

•    Gjatë viteve 1990 si të gjithë studentët e atij brezi dhe Elmiri mori pjesë në Lëvizjet e Dhjetorit për ndryshimin e sistemit komunist, siç ishte protesta tek Greva e Urisë, Rrëzimi i bustit...

Një vit pa Qemal Jellën

Xhevat Jella • Me punën dhe sjelljen e tij  kishte fituar respektin e kujtdo, të shokëve dhe miqëve të tij. Qemali mbronte me fanatizëm vlerat e Luftës Nacionalclirimtare.  Ai ka qenë sekretar i organizatës së...

Të lësh kujtime të mira do të thotë, të mos harrohesh kurrë

Nafije Jella Qemali u lind, më 1 Maj të vitit 1952 në Bllacë. U rrit dhe u edukua nga dy prindër të mrekullueshëm dhe të përkushtuar, nga baba Haliti dhe nënë Hanja, të cilët lanë...

Luftëtar trim, punëtor i palodhur

Qamil Lleshi i Zogje lindi në një familje të varfër të Grykës së Vogël në qershor të vitit 1918. Babai i tij Allamani u nda nga jeta në moshë të re më 1925 duke...

JASHAR KOLA, DËSHMORI NGA SOPOTI I ZERQANIT QË U VRA PËR ÇLIRIMIN E DIBRËS...

Nga Sakip Cami Dëshmori i atdheut Jashar Kola u lind në fshatin Sopot të Zerqanit të Dibrës në prill të vitit 1912. Ai rridhte nga një familje patriote dhe shumë arsimdashëse. Jashari me gjithë të motrën,...
- Advertisement -