22 March 2019 10:31

Qyteti pa opozitë…!

Vallë a e dinë këta bashkëqytetarët e mi se çfarë  është opozita?! Besoj se po. Edhe nëse nuk kanë shumë informacion, e dinë se është ai grupim njerëzish që del kundra pushtetit?! Kundra pushtetit, atëherë...

Rruga e Arbërit, koha për t’u realizuar, apo për t’u lënë rrugëve si...

Nga Edison Balla Ashtu siç pritej, edhe këtë herë në zgjedhjet e 25 qershorit “Rruga e Arbërit” nuk i rezistoi dot vendosjes në qendër të premtimeve, të dala nga gojët e politikanëve. Në fakt kjo...

Kisha e Shën Gjergjit në Vërnicë dhe traditat e saj

Shumica e kishave të Gollobordës kanë qënë të pagëzuara me emrat e shenjtorëve më të dëgjuar Pavli Nikolla Afrimi i 6 Majit më nxiti të shkruaj për kishën e Shën Gjergjit në Vërnicë të Gollobordës, por...

ZGJIDHJE PËR ZGJEDHJE TË LIRA

Nënkryetar i Degës PD-së Bulqizë, z. EDMOND ISAKU, njëherësh anëtar i këshillit bashkiak të bashkisë së qytetit minator dhe ish- shtatë komunave të këtij rrethi, konfirmon mbështetjen e demokratëve bulqizakë për strategjinë e opozitës....

Kromi mbaron për 8 vite/Ministria e Financave: Po e shterojnë eksportet

Ministria e Financave në relacionin që shoqëron paketën fiskale në zërin e taksave kombëtare jep një të dhënë alarmante; kromi në Shqipëri do të mbarojë për 8 vite. Kjo pasi hapi i eksportit është mjaft...

Perry: Shqiptarët janë njerëz shumë të zotë, shumë inteligjentë

Ish Sekretari i Mbrojtjes të SHBA Z. William Perry, ekskluzivisht për librin “Axhenda e një ministri” (kushtuar Safet Zhulalit) Nga Mimoza Dajci Përshëndetje Z. Perry! Përshëndetje! Sipas ish-Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, William Perry, sa dhe në çfarë mënyre...

DHURATA ÇUPI: Me qytetarët në Mat e për qytetarët në Kuvend

Çdo ditë secili prej nesh ka për detyrë dhe do të jetë në zbatim të projektit të Lulzim Bashës për ekonomi të fortë, të nesërme të sigurtë e drejtësi në qeverisje   Çdo ditë vëmendja është...

Ryerson: Me Zhulalin punuam shumë për ushtrinë shqiptare

Washington, D.C., 30 Prill 2016   - Përshëndetje Ambasador Ryerson! - Përshëndetje! - Gëzohem që pata rast t’ju takoj në SHBA. - Edhe unë gëzohem gjithashtu. - Z. Ryerson, si e pritët detyrën e Ambasadorit në Shqipëri, duke patur parasysh izolimin...

KËNGA E SPRASME E BALËS, NJË LEXIM I MUNGUAR HISTORIKISHT

Nga Azis KETA NË VEND TË HYRJES Në vitin 1963 isha në vitin e dytë të shkollës “Skënderbej”.  Mësuesi i letërsisë Dilaver Dilaveri që redaktonte Kadarenë, në mësimin për “Këngën e Sprasme të Balës” komenton për...

Udhë të mbarë Shoqatës “Gryka e Vogël” Dibër dhe gazetës “Drini”

Nga Shehat CAMI* Gjergj Fishta ka menduar gjithmonë se kombi i ripërtërirë shqiptarë do të kishte nevojë të përhershme të njihte rrënjët e veta epiko-historike, etno-kulturore e deri mitologjike. Dhe këto rrënjë të genit shqiptar...
- Advertisement -