26 April 2019 3:53

BULQIZA TË NDRYSHOJË PAMJE NË HARMONIZIM ME VLERAT PASURORE QË KA

• Miniera e Bulqizës është një vepër gjigande me pasuri përrallore. Shpresojmë që kjo miniere të drejtohet me profesionalizëm edhe në të ardhmen dhe qyteti i Bulqizës të ndryshojë pamje e të harmonizohet me...

Gjoricë, banorët kundër qeverisë për ndërtimin e dy Hece-ve

Projekti i qeverisë, për ndërtimin e Hece-ve, në Zallin e Bulqizës, në zonën e Gjoricës, qendër e njësisë administrative me të njejtin emër, në bashkinë Bulqizë, ka shkaktuar revoltë e indinjatë tek banorët e...

Çerenec i Epërm, banorët: Jemi të harruar

Banorët e fshatit Cerenec i Epërm, në bashkinë Bulqizë, ankojnë se kanë ngelur të harruar dhe të braktisur nga shteti, pasi në këtë fshat mungon çdo gjë për një jetë sadopak normale. Në fshatin...

Përkujtimore për rezistencën në Fushë – Bulqizë

Në Kodër të Danit në Fush-Bulqizë është organizuar një përkujtimore ku është vendosur edhe një pllakat që simbolizon rezistencën e banorëve të kësaj zonë për mbrojtjen e pyjeve.  Në këte takim morën pjesë banorë...

Ditë feste në Dibër, për të promovuar zonën dhe thithur turistët

Këtë vit në Dibër u organizuan disa ditë rresht aktivitete të ndryshme me qëllim për të prezantuar zonën turistike. Vendorët besojnë se përmes një feste të tillë do të arrijnë qëllimet që Dibra të...

Kastriotët “zbresin” në vendlindje

Historia vendoset historia në vendin e saj. Në kuadër të vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit - Skënderbeut, Këshilli i Qarkut Dibër organizoi ceremoninë e inaugurimit të memorialit “Përmendore e Familjes së Kastrioteve”, e vendosur...

Shkëlqim Keshi: Pyjet janë pasuri kombëtare, jo private

Administrator i Koncensionit për Shfrytëzimin e Pyllit  Bulqizë, prononcohet pas protestave të qytetarëve Në një intervistë të dhënë në TV Buqiza, gazetarit Hysen Likdisha,  administratori i Koncensionit për Shfrytëzimin e Pyllit  Bulqizë, z. Shkëlqim Keshi...

Shpyllëzimi i malit në Bulqizë, Ismail Keta: E dhimbshme, po të isha aty...

Ismail Keta, kampion i botës në Tai e Kik Boks ka reaguar lidhur për një “fenomen” që po u ndodh banorëve të qytetit së tij të lindjes, Bulqizës. Prej disa ditësh banorët e katër fshatrave...

“Bulqiza Televizion”, dritare e fuqishme për informimin e publikut

Siç është e bërë e ditur dhe nga nr i kaluar, më 12 maj 2018 u festua 20 vjetori i hapjes së “Bulqiza Televizion”. Një ditë e shënuar kjo pasi më 3 maj 2018,...

Bëhu burrë, eja dhe provoje hallin e tyre!

Nga Edison Balla Kohët e fundit, kemi dëgjuar jo pak debate e diskutime rreth punës së minatorëve në minera, e kryesisht në galeritë e Bulqizës. T’ju them të drejtën jam shumë i ndjeshëm kur flitet...
- Advertisement -