26 April 2019 4:41

RRUGA E ARBËRIT NË START TË MBARË

Sami Curri Fshati Fshat në Klos ka disa muaj që gumëzhin nga makinat e tonazhit të rëndë që po punojnë për hapjen e Rrugës së Arbërit, veprës kaq shumë të premtuar nga politika për Dibranët...

Policia akuzohet për presione dhe inskenime në favor të koncesionit të pyjeve

Nga Sami Curri/BIRN, Tiranë Ditët e para të korrikut, një grup prej 4-5 personash, përfshirë dhe drejtorin e Shërbimit Pyjor në Bashkinë e Bulqizës, Ylli Bala, 2 vartës të tij dhe 2 punonjës të një...

Edmond Isaku në delegacionin e kryesuar nga Presidenti Meta në Forumin e Biznesit...

Presidenti i Kompanisë “DEMA PATINE”, z.Edmond Isaku ishte pjesë e delegacioni me 31 përfaqësues të komunitetit të biznesit shqiptar të Dhomave të Tregtisë së Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë, që shoqëroi Presidentin e Republikës, Ilir...

RAMA PREMTON SËRISH RRUGËN E ARBËRIT, DIBRANËT MOSBESUES?!

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se brenda muajit maj do të nisë puna për ndërtimin e Rrugës së Arbërit. Kreu i qeverisë tha se brenda këtij muaji çelet kantieri i kësaj rruge mjaft të...

STINA E PROTESTAVE

Nga Edmond Isaku   Tuneli nga burojnë mesazhet… Qytetarët e thjeshtë kuksianë dhe më gjerë, të cilët protestuan paqësisht duke ushtruar të drejtën e tyre kushtetuese, nuk ishin atje si militantë të një force politike por si...

Reforma e qeverisë dhe rrënimi i familjeve të varfëra

Nga Edmond Isaku   Banorët e bashkisë Bulqizë po përjetjonë një gjendje të rëndë sociale që vjen jo vetëm nga rënia e përgjithshme e ekonomisë së vendit, por edhe nga shkatërrimi i skemës së ndihmës   ekonomike...

Kompanitë e nxjerrjes së kromit, si gjeneruese të punësimit

Nga Edmond Isaku Shtatëdhjetëvjetë më parë filloi nxjerrja e kromit në Bulqizë dhe sot kromi mbetet e vetmja mundësi për vende pune. Tani Miniera e Bulqizës e konceptuar kështu, në kuptimin e veprimtarisë specifike të...

BULQIZA Në VITIN E GJERGJ KASTRIOTIT SKëNDERBEUT

Nga Bashkim Lami* Në vitin 2018 kemi dy data shumë të rëndësishme historike për popullin shqiptar. Më 17 janar është 550 vjetori i vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti –Skëndërbeu, gjithashtu edhe më 10 qershor...

Albanian Excellence: Edmond Isaku – Lider suksesi për vitin 2017

Tiranë, më 12 Dhjetor 2017 – Në një mbrëmje Gala në Hotel Sheraton, u prezantuan personazhet, që Albanian Excellence, përzgjodhi për të qenë në një libër simbol, kushtuar brezit të lindur në vitet 60-të. Në...

Transparencë dhe kontroll mbi prokurimet publike

Edmond Isaku Prokurimet publike janë pika nevralgjike e korrupsionit me fondet publike, ndaj dhe transparenca dhe kontrolli mbi to do të ishte shumë i rëndësishëm në luftën ndaj korrupsionit. Fusha e prokurimeve publike mbetet një...
- Advertisement -